Kars Tam Yağlı (Teker) Taze Kaşar 1 KĞ
Kars Tam Yağlı (Teker) Taze Kaşar 1 KĞ

Kars Tam Yağlı (Teker) Taze Kaşar 1 KĞ

Fiyat : ₺270,00(KDV Dahil)
:

- Ürünleri̇mi̇z Her Bi̇ri̇ Ayri Ayri Özel Ambalaj Ve Paketlemeyle Müşteri̇leri̇mi̇ze Vakumlanarak Kargo Esnasinda Herhangi̇ Bi̇r Bozulma Ve Defarmasyona Uğramayacak Şeki̇lde Pakaetleni̇r.tüm Ürünleri̇mi̇z %100 İade Garanti̇li̇r

 

Kars Vakumlu Kaşar Nedi̇r?

Meşhur göbek kaşarı pastorize edilmiş süt ile hazırlanır ve Kars'ta üretilir. Birkaç kat bez süzgeçten geçirilen süt, dağar adı verilen silindir biçimli ahşap ya da metal kalıplara konularak 30-34 derece arasında 45-60 dakikada pıhtılaşacak şekilde mayalanır. Daha sonra zavırak denilen haç biçimli bir tahta parçası ile pirinç tanesi büyüklüğünde parçalara ayrılır. Sonra bu yolda elde edilen teleme tenekenin dibine çöker. Tenekenin üzerine serilen bir cendere bezi ile üzerinde biriken peyniraltı suyu alınır. Preslenerek kalan suyun çıkarılması sağlanır. Son olarak peyniraltı suyunu yok etmek için, kesilen parçalar özel rendelerle birkaç kez doğranıp olgunlaşma dönemini tamamlayana kadar tezgahlarda dinlendirilir. Sicim çekme ve yaprak açma yöntemleri ile telemenin plastik bir hamur haline gelip gelmediği saptanır. Ardından delikli metal kaplara veya söğüt dalından örülmüş sepetlere alınan teleme peyniri, 70-80 derecedeki sıcak suda haşlanarak plastik kıvamda bir hamur halini alması sağlanır. Yoğurma tezgahına alınan sıcak kaşar hamuru yoğrularak hava ve suya çıkarılır. Elle biçim verilerek göbek bağlatılır ve kalıplara alınarak dinlendirilir. Son olarak arada bir şişlenerek içinde kalan hava ve su çıkarılır. Bir gün kadar kalıpta bırakılan peynir soğuyarak kalıbın biçimini alır. 10-15 derece sıcaklığındaki özel depolarda 1 hafta bekletir ve satışa sunulur.

 

 Kars Vakumlu Kaşar Nasil Saklanir?


Derin dondurucular gıdaları dondurarak içlerinde herhangi bir organizmanın oluşmasına ve yaşamasına engel olur. Bu sayede neredeyse her türlü taze ya da pişmiş gıdayı derin dondurucuda çok uzun süre bozulmadan saklayabilirsiniz. Kaşar peyniri de derin dondurucuda saklamak koşulu ile uzun süre bozulmadan kalabilir.

Aldığınız kars kaşarını kullanacağınız miktarlarda kesin ve ayrı ayrı buzdolabı poşetlerine koyun. Poşetleri buzdolabının buzluğuna yerleştirin. Bu yöntemle kaşar peynirini bozulmadan aylarca saklayabilirsiniz. Daha sonra kullanacağınız miktarda çıkartıp buzunun çözülmesini bekledikten sonar tüketin. Buzu çözüldükten sonra tekrar buzluğa atmayın. Çünkü buzu çözüldüğü anda kaşar peyniri oksijen ile temas etmiştir ve bu da canlı organizmaların üremeye başlaması anlamına gelmektedir. Bu yüzden kullanacağınız miktarlarda kaşar peynirini ayrı poşetlerle ya da saklama kaplarında buzlukta saklamalısınız.

 

Kars Vakumlu Kaşar Faydalari

 

  • Kaşar peyniri içeriğinde bulunan yüksek kalsiyum oranı sayesinde kemik erimesi riskini en aza indirmektedir. Bunun yanı sıra çocuklarınızın kemik gelişimi ve diş sağlığı için düzenli olarak kaşar peyniri tüketmesi, sağlığı açısından oldukça faydalıdır.
  • Doğal bir antioksidan olan kaşar peyniri düzenli olarak tüketildiğinde mikrobik enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olmaktadır.
  • Kaşar peyniri, bağışıklık sisteminin daha düzenli çalışmasını sağlayarak ishal gibi rahatsızlıkları tedavi eder.
  • Kaşar peyniri çeşitlerini düzenli olarak tükettiğiniz takdirde sindirim sisteminizde oluşan rahatsızlıkların önüne geçebilirsiniz.
  • Sindirim sisteminizin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
  • Kaşar peynirini günlük düzenli olarak tüketmeniz durumunda kanser gibi hastalıklara yakalanma riskinizi en aza indirirsiniz.
 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR