Kars Karakovan Süzme Çiçek Balı 500 GR
Kars Karakovan Süzme Çiçek Balı 500 GR

Kars Karakovan Süzme Çiçek Balı 500 GR

Fiyat : ₺150,00(KDV Dahil)
:

Ürünleri̇mi̇z Her Bi̇ri̇ Ayri Ayri Özel Ambalaj Ve Paketlemeyle Müşteri̇leri̇mi̇ze Kargo Esnasinda Herhangi̇ Bi̇r Bozulma Ve Defarmasyona Uğramayacak Şeki̇lde Pakaetleni̇r.tüm Ürünleri̇mi̇z %100 İade Garanti̇li̇r

 

Karakovan Süzme Çi̇çek Bali Nedi̇r?

 

Emek, sabır ve doğallık. Lezzeti ve faydalarıyla kendinden bahsettiren karakovan balını ayrıcalıklı kılan unsurlar bunlar. Osmanlı Dönemi’nde şifahanelerde ilaç olarak kullanılan karakovan balı, adını yapım yönteminden alıyor. Bu bal çeşidi, karanlık tutulan doğal kütük kovanlarda üretilir. Yapay balmumunun kullanılmadığı bu balın peteğini arılar kendi mum salgılarıyla hazırlar. Ortamın karanlık olması gerektiği için karakovan balının üretimi esnasında peteğin kapağı hemen hemen hiç açılmaz ve bal burada yaklaşık altı ay bekletilir.

Üretiminde hiçbir katkı maddesinin kullanılmadığı karakovan balının yapımı diğer tür ballara kıyasla daha fazla emek gerektiriyor. Aslında Karakovan balı için iki farklı üretim biçimi söz konusudur. Geleneksel yöntemde eski kütük kovanların içine arı oğulları bırakılır ve arıların bu kovanın içine bal yapmasını sağlanır. Diğer karakovan balı üretim yönteminde ise normal kuluçkada olan arıların üstüne kasnak formundaki çerçeveler yerleştirilir ve arılar bu çerçevelere bal yapar.

 

Akışkan yapıda olmayan karakovan balı şekerlenmez. Doğal ve sağlıklı bir enerji kaynağı olan karakovan balı, doyurucudur. Bu sebeple kahvaltıda karakovan balı tüketmenin güne sağlam bir başlangıç yapmayı sağlayacağını söyleyebiliriz.

 

Karakovan Süzme Çi̇çek Bali Faydalari

 

  • Güvenilir üreticilerden elde edeceğiniz gerçek karakovan balı tam bir şifa deposudur. Demir, fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum, sodyum ve iyot, karakovan balının içeriğinde bulunan minerallerden sadece bazıları. Ayrıca bu bal çeşidi önemli B grubu vitaminleri, C vitamini ve K vitamini içermektedir.
  • Karakovan Balı Faydaları, organizmanın birbirinden farklı alanları üzerinde gözlenmektedir. Bağışıklık sistemi, sindirim, boşaltım, sinir ve dolaşım sistemiyle birlikte cilt ve saç sağlığı üzerinde de olumlu etkilerden bahsetmek mümkün. Bağışıklık sistemini güçlendiren karakovan balı, vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasını sağlar.
  • Balgam söktürücü olmasından dolayı öksürük kesicidir. Çeşitli göz rahatsızlıklarının tedavisinde karakovan balından faydalanılır. Düzenli olarak karakovan balı tüketmek görme kalitesinin bozulmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Bağırsak sorunlarında etkili olan karakovan balı kabızlığa ve ishale karşı kullanılabilir. Sedef hastalığı gibi cilt sorunlarına iyi gelir.
  • Karakovan balı sinir sisteminin düzenli işlemesini sağlar. Bununla ilişkili olarak hafıza, konsantrasyon ve öğrenme üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca uykusuzluk sorununun giderilmesinde kullanılabilir.

 

Karakovan Süzme Çi̇çek Bali Nasil Saklanmalidir?

 

Balın doğal özelliklerini kaybetmemesi için ısı ve ışıktan uzak olan yerlerde saklanması gerekmektedir. Uzun süre ısıya maruz kalan balların renginde kararmalar ve kimyasal yapısında değişimler gözlenmektedir. Ayrıca 10-15 derece arasında muhafaza edilen, buzdolabında tutulan ya da sık sık ısı değişimlerine maruz kalan ballarda kristalleşme de görülebilmektedir. Bu sebeple ideal bal saklama sıcaklığı 18-24 derece arasıdır. Önemli olan bir diğer nokta ise balın kapalı olarak muhafaza edilmesidir. Aksi takdirde bal ortamdaki kokuları ve nemi emebilmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR