1.5 Yıllık Tam Yağlı Eski Kaşar 13 KĞ
1.5 Yıllık Tam Yağlı Eski Kaşar 13 KĞ

1.5 Yıllık Tam Yağlı Eski Kaşar 13 KĞ

Fiyat : ₺4.160,00(KDV Dahil)
:

 

 

Ürünleri̇mi̇z her bi̇ri̇ ayri ayri özel ambalaj ve paketlemeyle müşteri̇leri̇mi̇ze vakumlanarak kargo esnasinda herhangi̇ bi̇r bozulma ve defarmasyona uğramayacak şeki̇lde pakaetleni̇r.tüm ürünleri̇mi̇z %100 i̇ade garanti̇li̇r.

 

 • 1.5 yillik tam yagli eski̇ kaşar 13 kğ
 • hi̇zmet anlayişimiz doğal ve kali̇teli̇ ürünleri̇ bi̇ri̇nci̇ elden bi̇zi̇ terci̇h eden müşteri̇leri̇mi̇ze ulaştirmak ve sağlikli nesi̇lleri̇n yeti̇şmesi̇ni̇ sağlamaktir.
 • tamamen i̇nek sütünden yapilmiştir. kaşar kendi̇ i̇malatimizdir.
 • kesi̇nli̇kle hi̇çbi̇r katki maddesi̇ i̇çermez  tamamen doğaldir 
 • 1 kg kaşar kaşar 10 -12 li̇tre arasi sütten üreti̇li̇r şirdan mayasi kullanilir 
 • kaşarin ömrü en fazla 1,5 yildir  2 yillik 3 yillik kaşar olmaz
 • vakumu gevşeyen kaşar küflenmeye başlar bunun kaşarin kali̇tesi̇ i̇le alakasi yoktur 
 • kesi̇len kaşar açikta kalirsa kuruma ve küflenme yapar 
 • kesi̇k olan tarafin jelati̇n i̇le kapatilmasi lazim her tarafi streçe sarilirsa kaşar havasiz kaldiği i̇çi̇n aşiri küflenme yapar 
 • sadece kesi̇k olan tarafi streçleni̇r ayni taraftan kese kese geri̇ye doğru kullanilir kabuklu kismi kendi̇ni̇ muhahafaza eder kabuk kisminin küflenmesi̇ normaldi̇r nemli̇ bezle si̇li̇ni̇rse küfü gi̇der 
 • Plastik telemeli ya da haşlama peynirler grubunda yer alan kaşar peyniri adını İbranice kaşer ya da koşer sözcüğünden alır.
 • Amerika ve Avrupa'da genel olarak İtalyan tipi peynir adı ile tanınan kaşar, Balkan ülkeleri ve İtalya başta olmak üzere Macaristan, Slovakya, Kafkasya yöresi ve ABD'de yaygın olarak üretilir. Türkiye'de kaşar peyniri bütün bölgelerde üretilmekle birlikte, üretimi Trakya, Orta Anadolu'da daha yaygındır. Ancak Adapazarı ve Kars'da inek sütünden yapılan kaşar peyniri üretimi ağırlık kazanır. Geleneksel olarak kaşar peyniri, koyun ve inek sütü ile yapılır. Genel olarak tekerlek biçiminde, sert, sarımtırak bir peynirdir. Saf koyun ve inek sütünün işlenmesi ve %3 oranında tuzlanmasıyla hazırlanır. Kaşar peyniri hazırlandıktan sonra altı ay kadar çuval içinde buzhanede bekletilip eskimesi sağlanır. Kabuk bağlayarak eskitilen kaşara elleme peyniri denir. Bekleme esnasında dış yüzeyi küflenen peynir çok lezzetli olur ve tadını bu küften alır. Kaşar peyniri soğuk bir yerde bir hatta iki yıl saklanabilir.
 •  

Kaşar Peynirinin Üretimi


Kaşar peyniri çiğ süt ile hazırlanır. Birkaç kat bez süzgeçten geçirilen süt, dağar adı verilen silindir biçimli ahşap ya da metal kalıplara konularak 30-34 derece arasında 45-60 dakikada pıhtılaşacak şekilde mayalanır. Daha sonra zavırak denilen haç biçimli bir tahta parçası ile pirinç tanesi büyüklüğünde parçalara ayrılır. Sonra bu yolda elde edilen teleme tenekenin dibine çöker. Tenekenin üzerine serilen bir cendere bezi ile üzerinde biriken peyniraltı suyu alınır. Preslenerek kalan suyun çıkarılması sağlanır. Son olarak peyniraltı suyunu yok etmek için, kesilen parçalar özel rendelerle birkaç kez doğranıp olgunlaşma dönemini tamamlayana kadar tezgahlarda dinlendirilir. Bu olgunlaşmanın tamamlanıp tamamlanmadığını alınan örneklerin sıcak suda haşlanmasıyla anlaşılır. Sicim çekme ve yaprak açma yöntemleri ile telemenin plastik bir hamur haline gelip gelmediği saptanır. Ardından delikli metal kaplara veya söğüt dalından örülmüş sepetlere alınan teleme peyniri, 70-80 derecedeki sıcak suda haşlanarak plastik kıvamda bir hamur halini alması sağlanır. Yoğurma tezgahına alınan sıcak kaşar hamuru yoğrularak hava ve suya çıkarılır. Elle biçim verilerek göbek bağlatılır ve kalıplara alınarak dinlendirilir. Son olarak arada bir şişlenerek içinde kalan hava ve su çıkarılır. Bir gün kadar kalıpta bırakılan peynir soğuyarak kalıbın biçimini alır. 10-15 derece sıcaklığındaki özel depolarda 20-30 gün bekletildikten sonra, kanaviçe çuvallarda beşli gruplar halinde soğuk hava deposuna konur. soğuk hava deposunda ortalama 6 ay gibi bir süre bekletilir böylelikle kaşar kabuk ve küf bağlar eski kaşar adını almış olur..

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR